Je smutným faktem, že elektřinu dnes prakticky nezbytně potřebujeme ke svému životu. Jen málokdo si již dokáže představit život bez ní. Rozhodně tedy není divu, že elektrické rozvody najdeme bez nadsázky v každé budově, především pak v obytných. Musíme však přiznat, že se od sebe elektroinstalace bytová revize-elektro-revtech.cz, kterou najdeme především v panelákových bytech, a domácí, která je součástí rodinných domů, liší. Samozřejmě, jejich úkol je stejný – přivádět proud na příslušná místa v domě. Avšak to, jak jsou řešeny rozvody, je úplně jiné.
V paneláku musí totiž být každý byt řešen jako samostatná jednotka. Všechny tedy musí mít své vlastní hodiny a také přísně oddělené elektrické vedení, aby nemohlo dojít k tomu, že majitel jednoho z nich čerpá proud od toho druhého. Také musí mít každý vlastní skříň s pojistkami. Pokud by z nějakého důvodu potřeboval proud vypnout, nijak to neovlivní jeho sousedy. To vše je nutné, aby bylo možné správně a spravedlivě spočítat, jaký by měl být účet za elektřinu daného člověka. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že je to mnohdy na úkor efektivity. Ta je vyšší u rodinného domu, neboť zde je možné elektřinu vést do všech místností tou nejkratší cestou. Tím se omezí délka rozvodů a tím i riziko poškození.
Co se pojistek týče, máme zde jedny pro celý dům. To má však i určitou nevýhodu, neboť pokud je vypneme, případně nám vypadnou, pak přestane jít elektřina v celém domě, včetně lednice a mrazáku. To může vést ke zkažení potravin, které jsou tam uskladněny.
Tato rozdílná uspořádání si vynutila nutnost a také lidská povaha. Nelze totiž spoléhat, že by při sdílené elektřině všichni poctivě platili rovným dílem. Bylo by to také nespravedlivé, neboť každý člověk má jinou spotřebu – proč by tedy ten, kdo ji používá málo, měl platit stejně jako ten, kterému jede například televize celý den?
Jistě, současný systém rozhodně není ideální. Je však nezbytný, a to je také důvod, proč jej prakticky všichni bez výjimek přijímají.