K čemu se vlastně hodí pasametr


Znáte oblíbený televizní pořad „Nikdo není dokonalý“? Vznikl již v roce 1998 a během téměř deseti let se v televizním vysílání objevilo více než čtyři sta pokračování. Mohli jsme se v nich dozvědět i některé informace, které nám byly do té doby zcela neznámé, neboť jsme se nevěnovali zrovna dotčenému oboru lidské činnosti. Jestliže by se vás pan Krampol na ulici zeptal, zda víte, co je to pasametr i-nástroje, jak byste odpovídali? Strojařům je tento výraz znám, neboť se s ním mohou setkat ve své praxi poměrně často, zejména ve velkosériové výrobě. Není sice tak rozšířený jako posuvná a mikrometrická měřidla, která se prodávají i v hobby marketech, ovšem u velkých sérií obrobků je nepostradatelným pomocníkem.

obrábění kovů

Pasametr šetří čas a snižuje výrobní náklady – zásadní výhodou pasametru je úspora času a financí ve výrobním procesu. Je to totiž poměrové měřidlo, kde si nastavíte požadovaný rozměr a přikládáte mezi pasametrové měrky jeden obrobek za druhým a pouze kontrolujete, zda jsou rozměry v toleranci, nebo nejsou. Toto jednoduché členění pak umožní velmi rychle oddělit od kvalitních výrobků zmetky, případně obrobky určené k finálnímu odebrání třísky, pokud je rozměr větší.

posuvné měřítko

S pasametrem se tedy proces kontroly a měření výrazně zrychlí, jen si představte, že byste museli brát do rukou každý obrobek zvlášť a měřit na něm požadovaný rozměr mikrometrickým měřidlem, což je poměrně pracné a celkem zdlouhavé. Zabrali byste jen tímto procesem mnoho času a výroba by se tím zpomalila a prodražila, což by se pak projevilo na cenách vyráběných produktů a celkovém obratu firmy. Pasametr je tedy důležitou pomůckou, která do strojírenství patří již mnoho let, a jež má také svůj význam i v případě, že bude zařazena do pořadu Nikdo není dokonalý, pokud by došlo k jeho obnovení a dalším televizním pokračováním.