Lidé, kteří se věnují trochu více do hloubky akvaristice, vám potvrdí, že bez krycího skla to jaksi není ono. Chrání akvárium před spadem prachu, brání rybám ve vyskakování z akvária a působí jako tepelný izolant, který snižuje spotřebu elektřiny pro ohřev vody topným tělískem.
To, co se odehrává v akváriu, se podobným způsobem děje i v zahradním bazénu. Také se zde snižují náklady na ohřev vody a na provoz bazénové filtrace, která odchytává prachové částice popadané do vody. Pochopitelně si musíte odmyslet vyskakování ryb, leda že byste si do bazénu nějakou nasadili.
Na jeden podstatný jev jsme však málem zapomněli – na odpařování vody. Zde se vyplatí chvilku setrvat a problematiku více rozvést.
Zatímco u akvária se za den odpaří do ovzduší jen několik decilitrů vody, u bazénu je to mnohem větší množství. Akvarista v průběhu týdne do nádrže doplní maximálně čtvrt kbelíku vody, což je v přepočtu na její cenu zanedbatelná položka, ovšem totéž nelze tvrdit http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Sociolog-Babisovi-odpurci-budou-vzdy-tvrdit-ze-jeho-vlada-je-spatna-priznivci-ze-dobra-Hlavni-je-aby-nejakou-vladu-sestavil-a-zacalo-se-pracovat-510249 o bazénech.
Máte-li například doma bazén kruhový, nadzemní, obvyklého průměru čtyř metrů, počítejte s tím, že za den musíte doplnit do nádrže přibližně pět dvanáctilitrových kbelíků. Za týden to již bude celkem 35 kbelíků a za měsíc rovných sto čtyřicet. V přepočtu na litry je to měsíčně 1 800 litrů, tedy 1,8 kubíku vody. Vynásobíte-li ti vodným a stočným přibližně 110 Kč z kubík, jsou to dohromady dvě stovky měsíčně.
Kvůli dvěma stovkám podnikat takové extempore? Určitě ano, protože bazén máte v provozu od jara do podzimu, cca 5 měsíců, a užíváte-li jej takto po dobu pěti let, po pěti letech doslova vypaříte z vaší peněženky pět tisíc korun. A bude-li bazén v provozu ještě dalších pět let, přijdete o deset tisíc korun. Po odečtení ceny solární plachty to bude sice jen devět tisíc, ale rozhodně to nejsou drobné mince, které lidé hází žebrákům na chodníku do klobouku.